Günümüzde biz oyuncular olarak neredeyse hepimizi etkileyen bir etken olan FPS yani Saniye Başına Düşen Kare, ekranın yenilenme hızıdır. yani ne kadar yüksek o kadar iyi diyebiliriz. tabii monitörünüzün desteklediği kadarıyla yoksa ekranınızda çeşitli yırtılmalar meydana gelebilir. FPS bir oyun türü olan (FIRST PERSON SHOOTER) anlamına da gelebilir fakat bugün ki yazımıza sizlerle Saniye Başına Düşen Kare nedir? FPS Nedir? konularına bakacağız.

Türkçesi Saniye Başına Düşen Kare (FPS) ayrıca Çerçeve Sayısı, Çerçeve Oranı olarak da bilinir. Bir monitör, televizyon gibi bir aygıtın ürettiği çerçeve adı verilen benzersiz sıralı görüntülerin ekranda saniyede kaç kez başarı ile tam olarak taranması ise FPS değeri olarak gösterilir. FPS yüksekliği ne kadar yüksek ise o kadar iyi diyebiliriz tabi monitörünüz desteklemiyor ise bir kaç eksisi olacaktır.

Fps-Nedir-Dlss

FPS Nasıl Ölçülür?

Eğer bir NVIDIA kullanıcısı iseniz ve GEFORCE EXPERIENCE uygulamasını yüklediyseniz. sadece ALT+R tuş kombinasyonuna basmanız yeterlidir bastıktan sonra ekranınıza sağ köşesinde çeşitli değerler gösteren bir pencere gelecek bu değerlere FPS de dahil ya da AMD RADEON SOFTWARE uygulaması kullanan bir AMD kullanıcısı iseniz Ctrl + Shift + O kombinasyonu ile oyun içi FPS göstergelerini açabilirsiniz. ayrıca Steam platformunun bize sağladığı özellikler ile de FPS değerlerinizi görebilirsiniz.

Steam-Fps-GöstergesiSteam-Fps-Ayarı

İdeal FPS kaç olmalıdır?

İdeal FPS Kaç Olmalı? sorusu aslında hepimizin merak ettiği bir soru. Benim görüşüme göre sahip olduğunuz monitöre göre değişmekte olup minimum 30 (eğer rekabetçi oyun değil ise) maksimum ise Monitörünüzün desteklediği kadarıyla olması yeterlidir.30 FPS ile rahatça hikayeli oyunlar oynayabilirsiniz size pek bir takılma hissi vermez fakat stabil 30 FPS ise dediklerim geçerli diğer türlü oynanmaz hale geleceğini düşünüyorum. Stresten başka bir şey getirmez kanımca zaten Konsollar da genelde 30 FPS civarı veriyor.

60 FPS ise oyunlarda akıcı bir şekilde oynamanıza yardımcı olacaktır. 60 FPS ve üstü ile oyunlarda takılmadan rahatça oynayabilirsiniz fakat 60 Hz bir monitör ile ne kadar 300 FPS 200 FPS alsanız da size pek bir etki etmeyecektir.75, 120, 144, 240, 300 Hz monitörlerde ise mükemmel bir oyun keyfi yaşayabilirsiniz özellikle rekabetçi oyunlarda benden söylemesi.

Ekran Yırtılması Nasıl Önlenir?

Örnek verelim eğer monitörünüz 75 Hz ise ve siz 120 150 FPS alıyor iseniz ve FREE SYNC ya da G-SYNC gibi özelliklere de sahip değilse ekranınızda çeşitli yırtılmalar (tearing) oluşabilir. Monitör alırken ekran kartına da lütfen dikkat edelim, FREE SYNC bir monitör alacak iseniz AMD bir ekran kartı almanız sizin için daha iyi olacaktır peki bu durumu nasıl düzeltebiliriz?

Oyunların ayarlarında bulunan FPS kilidini sabitleyerek ya da VSYNC yani Dikey senkronizasyon olarak adlandırılan bu özellikleri açmanız FPS değerinizin belli bir limiti (genellikle 60hz) aşmamasına yardımcı olur. böylelikle hem ekran kartınız çok yorulmaz hem de sizin alacağınız oyun deneyimi aynı kalır.

Sonuç

Eğer iyi bir ekran kartı ve iyi bir işlemciye sahip iseniz zaten yüksek kalitede oyunlar oynayabileceğiniz aşikar. Ortalama bir bilgisayar ile bazı görsel fedakarlıklar yapılaraktan FPS değerlerinizi artırabilirsiniz. bunların yanında monitörünüz eğer 60 Hz destekliyor ise 60 Hz üstü almanın pek bir artısı olmayacaktır aksine bir de Yırtılmalar ile uğraşmak cabası. diğer arkadaşlarıma tavsiyem ise GEFORCE NOW gibi çeşitli cloud (bulut) platformları ile akıcı bir şekilde oyun oynayabilirler. Bir sonraki yazımız GEFORCE NOW yani GAMEPLUS ile ilgili olacak. unutmayın YÜKSEK FPS KAZANDIRIR!

Eğer Valorant’da FPS Sorununuz var ise sizlere bir diğer yazımız olan VALORANT FPS ARTTIRMA YÖNTEMLERİ adlı makalemizi öneririm.

 

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.