Hepimiz oyun oynamak için belli başlı platformlar kullanıyoruz buna Steam’de dahil. Bu yazıda Steam koleksiyon kartları nedir? ve Steam koleksiyon kartları nasıl elde edilir? konularına değineceğim.

Steam platformunda belli bir süre oyun oynadıktan sonra bir koleksiyon kartı düşürebiliyoruz, peki bunlarla ne yapacağını veya nasıl hepsini toplayacağını hiç merak ettin mi? o zaman doğru yere geldin.

İşte Steam koleksiyon kartları ile nasıl para kazanabileceğin, bir ev almaya veyahut emekli olmaya yetmez ama yine de biraz destek çıkar.

Steam Koleksiyon Kartları Nedir?

Bu kartlar tamamen sanal olan kartlardır ve bu koleksiyon kartlarını oyun oynayarak ve oyunlarda çeşitli eylemler gerçekleştirerek kazanabilirsiniz, çoğu oyunun kart kazanma sınırı kartların yarısı kadardır yani örneğin bir oyun 8 koleksiyon kartına sahip ise 4 tanesini düşürebilirsin geri kalanını ise arkadaşlarınla takas yaparak ya da Steam pazarı üzerinden satın alabilirsin. Kart düşürebilmek için sahip olduğun veya alacağın oyunların koleksiyon kartı elverişli olması lazım onlara ise Mağazadaki Elverişli Oyunlar veya Kütüphane’ndeki Elverişli Oyunlar buradaki bağlantılar aracığıyla ulaşabilirsin. Kartların iki türlüsü var birisi normal kartları diğeri ise parlak olanlar temelde işlevleri aynıdır sadece parlak olanlar daha nadir ve daha değerli.

Steam-Koleksiyon-Kartı

Aslında bu kartları kazanmak, düşürmek için oyunu oynamanıza bile gerek yok sadece arka planda çalıştırsanız koleksiyon kartlarının düşmesine yeterli olacaktır. Ayrıca yakın zamanda yazacağım bir yazı ile sizlere nasıl otomatik olarak Steam koleksiyon kartları düşürebileceğinizi anlatacağım.

Bedava oyunlarda ise koleksiyon kartı kazanma olayı birazcık daha farklı eğer oynadığınız oyun koleksiyon kartı vermeye elverişli ise yaklaşık harcadığınız her 9 dolar civarında herhangi bir kart kazanacaksınız.

Oyun oynamayı bitirip oyunu kapattığınız zaman Steam bildirimleri ile kartın düştüğü hakkında bir bildirim alacaksınız ya da sağ üst köşede hemen isminizin yanında yeşil bir zarf göreceksiniz ona tıklayıp X yeni eşya bildirimine tıklayın bu sizi direkt olarak kartların fiyatı ve kısa bilgilerini görebileceğiniz sayfaya yani Steam öğe envanterinize götürecektir.

Nasıl Tüm Koleksiyon Kartları Elde Edilir?

Yukarıda bahsettiğim gibi elverişli oyunlardan sadece belli bir miktarda koleksiyon kartı düşürebilirsin ve bu kartlar farklı olacak diye bir mecburiyet yok elimizde aynı kart da düşebilir.

Hızlandırma paketleri

Hızlandırma paketleri bir oyundan kart düşürme hakkın kalmadığı zaman işine yarayabilecek paketlerden biri, hızlandırma paketi elde ettiğin zaman bu paket ile ilave olarak 3 tane daha kart düşürebilirsin. yeni ürettiğin rozetler ile bu paketlerden rastgele elde edebilirsin. Steam seviyenin ve rozetlerin yanında bu paketlerden kazanmak istiyorsan Steam platformuna haftada 1 kere girmek şansını arttıracaktır.

Bu 3 ilave kart normal ve parlak kartları içermekte ve ne yazık ki aynı kartların düşme ihtimali yine bulunmakta.

Steam Pazarı’ndan satın al

Diğer oyuncuların kullanmadığı veya satmak istedikleri kartları genelde pazarda bulabilirsin bunları satın almak için Steam cüzdanında bakiye olması gerekli.

Steam-Koleksiyon-Kartları

Satın almak istediğin kartları kolayca bulmak için Profil>Rozetler kısmına gidip kartlarını istediğiniz oyunu seçip Pazarı Araştır demeniz yeterli olacaktır.

Eğer kartlarını almak istediğiniz oyun çok oynanmayan bir oyun ise listelemede kartları bulamayabilirsiniz veya bulsanız bile kartlar çok pahalı olabilir eğer durum böyleyse beklemeniz size verebileceğim en iyi tavsiye olacaktır çünkü fiyatlar genelde aşama aşama olarak düşüyor.

Arkadaşlarınla Takas Yap

Steam-Takas

Eğer birden çok aynı kartın var ya da ilgilenmediğin koleksiyon kartların varsa arkadaşların bu kartlar ile ilgileniyor olabilir ve sizin ihtiyacınız olan kartlara sahip olabilir bu durumda yapmanız gereken şey ise çok basit arkadaşlarınızla takas yapmak. Bunu ise Arkadaş Listesi>Arkadaşın sağ tık ile tıklayarak Takas>Takas teklifi şeklinde gerçekleştirebilirsin.

Arkadaşın mı yok hiç üzülme Profil>Rozetler kısmına gidip kartlarını istediğiniz oyunu seçip Takas Forumunu Ziyaret Et derseniz karşınıza bir forum çıkacak bu forumda uygun bir fiyat ile rozet takas edebilirsin!

Steam Koleksiyon Kartları ile Ne Yapılır?

Onları satarak yeni bir oyun almak için para biriktirebilir bakiyeye dönüştürebilirsin ya da Steam seviyeni geliştirmek için kullanabilir rozet oluşturabilirsin.

Rozet Oluşturmak

Belli bir oyunun bütün kartlarını topladığınız zaman profilinizde görüntülenecek olan bir rozet oluşturabilirsiniz ve rozet oluşturmak bazı ödülleri de yanında getiriyor. aşağıya sizler için neler kazanacağınız yazayım.

  • Arkadaşlarınızla konuşurken kullanabileceğiniz oyun bazlı bir emoji.
  • Steam profilinizi özelleştirmek için kullanabileceğiniz bir arkaplan.
  • Steam seviyenize 100 XP , Steam seviyeniz; sahip olabileceğiniz arkadaş sayısını ve profilinizi özelleştirmek için olan özelliklerin artmasını sağlar.
  • Başka bir oyuna indirim kuponu

Eğer aynı kart setini tekrar toplayıp rozet oluşturur iseniz Rozetiniz ve rozetinizin ismi değişir ( En fazla 5 kere yapılabilir.) ve ayrıca 100 XP daha kazanırsınız.

Nasıl Satılır?

Steam seviyesi, kartlar gibi şeyler ilgini çekmiyor ise koleksiyon kartlarını Steam Topluluk Pazarı üzerinde satabilirsin.

Fiyat-Listesi

Kartların belirli bir fiyatı yoktur, istediğin fiyattan satabilirsin, fakat başka birisi gelir senin koyduğun fiyattan alır mı? başka bir mesele, Kartları talep eden bir topluluk var ise bu daha fazla kâr etmene yardımcı olacaktır fakat genellikle bir oyun ne kadar popüler ise kartların fiyatı o kadar düşüktür arz-talep meselesi yani.

Steam envanterine git ve satmak istediğin kartı seç ve  Sat butonuna bas ardından alacağınız kısmına istediğin değeri yaz eğer kartın değeri hakkında bir fikrin yoksa Steam en düşük fiyatı göstererek sana yardımcı olacaktır. tabii fiyatı yazarken Valve’nin kesintisini de unutma ve ona göre satmak istediğin değeri yaz.

Ve artık Steam Koleksiyon Kartları hakkında çoğu şeyi öğrenmiş durumdasın ve ne yapacağını tam olarak biliyorsun! Kartları toplamaya başla ve biraz para kazanmaya bak, iyi eğlenceler.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.