Viking temalı 10 oyun hakkında konuşacağız fakat ilk önce biraz Vikinglerin kim olduğundan bahsedelim.

Vikingler bildiğiniz gibi 7. yüzyılın son zamanlarına doğru bir anda ortaya çıktılar. Kim olduklarını veyahut nereden geldiklerini kimse bilmiyordu. Hepsi iri kaslı, maskülen, sert savaşçılardı. Yaşadıkları iklim şartları yüzünden tarım yapamayan Vikingler adeta bir kış uykusunda olan canavar gibilerdi köyleri yağmalarlardı ardından bir şekilde İngiltere’ye ulaştılar veya başka bir teoriye göre birisi onlara İngiltere’nin yolunu gösterdi. kısacası Vikingler İskandinavya’da 8. ve 11. yüzyıllar arası yaşamış ve Avrupa dahil bir çok kıtaya kabus olan İskandinavyalı korsan ve tüccar kavimlerdir.

Şimdi ise ilk oyunumuza geçelim ;

VALHEIM

Valheim

Oyuncuları Viking kültüründen esinlenilen acımasız bir yolculuğa atan Valheim şüphesiz 2021’in sürprizlerinden birisi Viking kültüründe Valheim bizim kültürümüzde ise Araf olarak adlandırılıyor, Vikinglerin yaptığı gibi avlanman, inşa etmen, ve hayatta kalmak için etrafı keşfetmelisin. Ayrıca her dünya oyuncuların deneyimini arttırmak için rastgele oluşturuluyor bunun da keşif duygusunu arttırdığı tartışılmaz bir gerçek sanırım.

Bu yolculuğa tek başınıza atılabilir, 9 kişiye kadar ulaşılabilen sistemi ile co-op oynayabilirsiniz. Çayırlarının enfes görüntüsünden tutun buz gibi hissettiren dağlarına kadar Valheim sizi her seferinde sürprizlerle dolu bir maceraya atıyor. Ayrıca oyundaki inşa sistemini çok beğendiğimi söyleyebilirim, arkadaşlarınız ile yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için mükemmel.

JOTUN

Jotun

Jotun bir indie (Bağımsız Geliştirilen) oyun. Oyunu Thora olarak oynuyoruz ki Viking fanlarının bileceği üzere Thora diğerleri gibi onurlu bir ölüme sahip olamamış ve fırtına yüzünden ölmüştür bu yüzden de Valhalla’ya alınmamıştır ancak Thora Tanrılar ile bir anlaşmaya vararak 5 jotunu öldürme karşılığında Valhalla’ya girebilme hakkına sahip olacaktır. böylece hikayemiz başlıyor, Hem macera hem de bulmaca öğeleri bulunduran bu güzel bağımsız oyun kendinden söz etmeyi kesinlikle başarıyor. Viking temalı oyunlardan hoşlanıyorsanız bakmanızda yarar var.

Assassin’s Creed Valhalla

Valhalla

Assassin’s Creed serisi bildiğiniz gibi genelde tarihten kıssalar sunuyor önümüze bunda da aynı durum mevcut. Valhalla bize hikayeyi Eivor’un gözlerinden sunuyor, sayısız köy işgal edip etrafın o muhteşem güzelliğini tatmak ise size kalıyor.

Tabii Ubisoft abimiz konu Vikingler olunca tarihi birazcık değiştirmiş örneğin Orlog aslında hiç var olmadı bunun haricinde oyunun tadını çıkarırken biraz tarih öğrenmek için fazlasıyla bilgi var.

Mount and Blade: Warband – Viking Conquest

Mount And Blade: Warband – Viking Conquest

11 Yıllık bir oyun olmasına rağmen hala taş gibi olan TaleWorlds tarafından yapılan Türk menşeili oyunumuz orta çağı en iyi yansıtan oyunlardan birisi. aslında oyun demek pek doğru olmaz çünkü bu asıl oyunun yanına gelen bir eklenti paketi.

Ufak bir çizgisel hikayesi var oyunun, fakat bu oyunun sonuçta bir sandbox oyun olduğunu unutmamak lazım. eğer Viking temalı bir oyun istiyorsanız aradığınız bu olabilir. sonuç olarak eğer Vikingleri seviyorsanız alın derim zaten indirimde de fiyatı baya düşüyor.

Dead in Vinland

Dead In Vinland

Dead in Vinland’ı gördüğüm gibi aklıma Darkest Dungeons geldi ve oynanış tarzı olarak da bir çok benzerlik mevcut. Tur bazlı oynanış ve Rol yapma elementleri ile neredeyse aynılar.

Hikayeyi basitçe toplamak gerekir ise aileniz ile birlikte sürgüne yollandığınız andan sonrasını anlatıyor.

Fakat özellikle belirtmek istiyorum oyun cidden herkese göre değil. O yüzden seçimi size bırakıyorum.

God of War

God Of War

Bir oyunun verebileceği her şeyi veren God Of War oyununda Kratos abimiz ve Son ile Nordik bir dünyaya giriş yapıyoruz. üstelik bu güzel oyunumuz yakın zamanda bilgisayarlara da geldi müthiş animasyonlarıyla vurduğunuz zaman tırnağınıza kadar hissettiren vuruş hissiyle adeta bir şaheser. Oyunun kendi versiyonu tam olarak Viking Temalı değil kabul ediyorum. amma velakin yeni gelecek Ragnarok eklenti paketi ile bu listede yer alması gerektiğiniz düşünüyorum şimdiden listeye alıyorum.

The Banner Saga

The Banner Saga

Oyunumuz 3 Seriden oluşuyor ve sizlere interaktif bir oyun deneyimi sunuyor yaptığınız seçimler az ya da çok etkiliyor. Oyun sizlere 2 oynanabilir karakter sunuyor fakat bunların hikayeleri de eninde sonunda birleşiyor.

Oyun Viking efsanelerini temel alan bir dünyada geçiyor ve oyunda sürekli bir alacakaranlık havası var bunun sebebi ise hikaye başlamadan haftalar önce güneşin hareket etmeyi bırakması, evrende genellikle insanlar ve Varls olarak adlandırılan devlere benzer yaratıklar var ve bunun yanında asırlar önce nesillerinin tükendiğine inanılan Dredge abilerimiz var bunlar ise bizleri öldürmek için geri dönmüş. Enis kirazoğlu beğenmişti sizlerde umarım beğenirsiniz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua’s Sacrifice, İngiliz video oyun geliştirme stüdyosu Ninja Theory tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir aksiyon-macera oyunu. Oyun, kocasının kayıp ruhunu kurtarmak için Helheim’ın karanlık İskandinav yeraltı dünyasının derinliklerine seyahat ederken Senua’nın kendi psikozu ile mücadele etmesini anlatıyor.

Bu Viking temalı oyun yalnızca zorlu dövüşü ve içine çeken hikayesiyle değil ayrıca zihinsel bir sorunu ele alış tarzı ile de çok övüldü. Oyun için geliştirici stüdyo Ninja Theory bilim adamları ve ruh sağlığı uzmanları ile birlikte de çalıştı. Ortaya çıkan sonuç ise mükemmel çünkü oyun sizi etraftaki sesler ve çevre ile adeta içine alıyor ve Senua’nın yaşadığı deneyimi deneyimlemenize olanak sağlıyor.

Vikings: Wolves of Midgard

Vikings: Wolves Of Midgard

Vikings: Wolves of Midgard, Slovak Studio Games Farm tarafından geliştirilen ve Kalypso Media tarafından yayınlanan bir aksiyon rol yapma oyunudur. İskandinav mitolojisinden esinlenen bir fantezi dünyasında geçiyor. Oynanış ise Diablo’ya benziyor karakterini yaratıyor , fiziksel özelliklerini seçiyor ve bir iki ayar yapıyorsun. Oyun ana hikaye örgüsü dışında bir kaç tane de yan görev bulunduruyor ve açık dünya oynanışı da mevcut yani bu demek oluyor ki mağaraları, Viking şehirlerini özgürce gezebilirsin.

The Elder Scrolls: SKYRIM

Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim, Bethesda Game Studios tarafından geliştirilip Bethesda Softworks tarafından piyasaya sürülen serbest dünya tipi aksiyon RPG video oyunudur

Elder Scrolls serisinin içinden en çok Viking gibi hissedebileceğiniz olan Skyrim’i seçtim kendisi bir Viking Temalı bir oyun değil fakat en çok Viking gibi hissedeceğiniz oyun olabilir. Ejderdoğan olarak diplomatik sorunları çözebilir, Haykırarak düşmanlarını pert edebilirsin Valhalla’ya bile gidebileceğini biliyor muydun? tabi Skyrim evreninde Valhalla dediğimiz yer Sovngarde.

Bunlar yeterli gelmiyor ise Viking rolünüzü güçlendirecek Viking zırhları, silahları ekleyen topluluk tarafından yapılan tonlarca mod da mevcut.

Sizleri Son Olarak Skyrim’in müziklerinden biri olan Sovngarde ile baş başa bırakıyorum bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.