Herhangi bir oyuncuya gidip “Ping nedir?” sorusunu sorar iseniz muhtemel alacağınız cevap “oyunlarda çektiğimiz en büyük sıkıntı” olacaktır. Çünkü ne zaman ping süreniz yüksek olursa oyunlarda da o kadar gecikme yaşarsınız. Merak etmeyin bu yazımızda sizin Ping Nasıl Düşürülür? – Nasıl Ölçülür? sorularınızı yanıtlayacağız.

Ping = kısaca gecikme diyebiliriz. milisaniye ile ölçülür. Bilgisayarınızdan verilen bir sinyalin ne kadar süreyle gönderilip geri alındığıdır. Bunu oyun konseptine uyumlar isek; Sunucunun sizin yaptığınız hareketleri anlama süresi de diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse League Of Legends oynuyorsunuz diyelim rakibiniz ise Rengar üst koridor, Rengar size çalıdan atlayacak ve sizin sıçra atmanız gerekiyor D tuşuna bastığınız zaman sunucuya o komutun iletilmesi ve size sunucudan geri yanıt olarak dönmesi lazım eğer gecikmeniz fazla ise sizin için çok geç olabilir çünkü Rengar büyük ihtimalle sizi yemiş olacaktır.

E-sporcular ve yayıncılar Pinglerini düşürmek için en iyi ve en yeni donanımlara sahipler. Fakat biz oyuncular olarak böyle bir imkana pek sahip olmadığımızdan dolayı sizlere  Ping Nasıl Düşürülür? konusunda yardımcı olacağım.

Pingi Ne Etkiler?

İnternet bağlantı hızınız her şeyden önce pinginizi etkiler. Online oyuncular için internet hızı her şeydir diyebiliriz. İnternet bağlantı hızı ayrıca internete o an kaç kişi bağlı olduğu, ne kadar veri aktarıldığına da bağlıdır.

Pingi oyun dışı bir olayla anlatacak olur isek. Bir köpeğiniz var diyelim ona bir top atıyorsunuz köpeğinizin topu algılayıp onu alıp getirirken geçen milisaniye diyebiliriz topu ne kadar uzağa fırlatır iseniz getirmesi de o kadar uzun sürecektir. Yani bu demek oluyor ki sunucuyla aranızda ne kadar mesafe varsa sizin Pinginiz o kadar artacaktır.

Bu yüzden Oyuncular çoğu zaman kendi kendine “Acaba neden Laglanıyorum” diye sorduğunu görmüşsünüzdür – Oyuncular kısaca gecikmeye “Lag” der.- cevap çoğu zaman Ping ile bağlantılıdır. bu yüzden eğer Lagınızı azaltmak istiyor iseniz Pinginizi düşürmeniz lazım.

Peki Ping Nasıl Düşürülür? bunu kısacası internet bağlantınızı iyileştirerek yapabilirsiniz. altyapınız ile de ilgili tabiiki.

Ping

Pingim Neden Çok Yüksek?

Her ne kadar çoğu oyunu 100 ping aşağısında oynayabilseniz de İdeal ping değeri 50’nin altında herhangi bir değerdir. eğer profesyonel bir oyuncu iseniz bu değer 20 civarlarında olmalıdır.

Pinginizin çok yüksek olmasının bir çok sebebi olabilir şöyle bir liste hazırlayayım size.

  • Modeminiz, nasıl güncellendikleri ve konumu ya da yazılımlarının güncel olup olmadığı.
  • Bilgisayarınız, donanım parçalarınız ya da gerekli optimizasyonların yapılmamış olması. Buradan nasıl sürücünü güncelleştirebileceğine bakabilirsin.
  • Ağınızdaki cihaz sayısı, cihaz sayısı ne kadar fazla ise internetinizin daha çok yorulduğu bir gerçek.
  • Arka planda çalışan uygulamalar, arka planda çalışıp internet ağınızı kullanan uygulamalar da ping değerlerine etki etmekte.
  • Otomatik güncellemeler, bunlar ise siz oyunda iken kendilerini güncellemeye başlar ise pinginizi arttıracaktır.

Ping Nasıl Düşürülür?

Öncelikle tekrardan söylemek gerekirse altyapınız bu faktörde çok önemli. ne kadar uğraşsanız da altyapınız iyi olmadıkça ping sorununuz çözülmeyebilir.

Kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı tercih edin

Kablosuz bağlantı kablo derdiniz olmasa bile modeminizin yeri arada ne kadar duvar bulunduğu veya ortamda bir kablosuz cihaz daha olup olmadığına bile bağlıdır. şöyle söyleyeyim Kablosuz bağlantı kullanıyorsunuz diyelim ve mutfağınızda birisi mikrodalga kullanmaya başladı, mikrodalga dalgaları ile modemin yaydığı dalgalar aynı frekansta bulundukları için çakışacak ve sizin internet bağlantınız büyük ihtimalle yavaşlayacak hatta kesilecektir ( Eğer 2.4 GHZ  bir bağlantı kullanıyor iseniz ). basit bir kablolu bağlantı ile stabil bir internet elde edebilirsiniz.

Geçici olarak güncellemeleri kapatın

Doğal olarak otomatik güncellemeler siber güvenlik açısından önemli. fakat oyun oynarken size problemler çıkarabilir o yüzden ping sıkıntısı çekiyor iseniz size bir ilaç gibi gelebilir.

Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın

Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatarak, cihazınızı dikkatini tamamen önemli olana, yani oyununuza yönlendirmiş olursunuz. Ayrıca kullanılan internet bant genişliğinizi de en aza indiriyorsunuz çünkü bağlantısından kopan daha az program ve uygulama var. Kapatmak isteyebileceğiniz bazı programlar arasında Spotify, Zoom, Netflix ve hatta kendiniz canlı yayın yapmıyorsanız Twitch sayılabilir.

Sana en yakın olan oyun sunucusunu seç

Pinginizi düşürmek için bir başka yapabileceğiniz şey ise size en yakın olan oyun sunucusunu seçmektir. şöyle düşünün yanınızdaki bir kişiyle mi konuşmak daha kolaydır yoksa 200 metre uzakta olan ile mi? tabii ki yakınınızda olan bir arkadaşınız ile konuşmak daha kolaydır. o yüzden mantıklı olan size en yakın sunucuyu seçmektir konu Türkiye olunca bu sunucu genelde İstanbul, Ankara veyahut İzmir’dedir.

İnternet sağlayıcın ile görüş

Eğer yukarıdaki adımlar bir etki etmediyse belki de işinin piri insanları aramak en iyisi olacaktır. eğer bağlantında bir sorun varsa bunu çözebilecek kişiler onlar.

Ping Nasıl Ölçülür?

Ping testini oyunlardan önce yapmak sağlıklı bir oyun için gereken değerlere sahip olup olmadığınızı görmek için önemli bir test. bir çok yöntemle yapabilirsiniz fakat benim tercih ettiğim ApRa Ping Tester 

Resim 2022 03 11 221302

İndirmek için bu bağlantıyı Kullanabilirsiniz;

https://www.mediafire.com/file/xmfnriha8r6igtb/ApRa_Ping_Tester.rar/file

Virustotal:

https://www.virustotal.com/gui/file/9b37f96b6b744845d07c7684aad61d41d4b15ab43d106f59000c64b6baca257b/detection

Böylesine kullanışlı bir program yaptığı için Hüseyin Kaya’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Buradan ise websitesine ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.